Co może iskra ?


http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/hajdugowie/druk.php

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/artysci-seniorzy-dostana-przystan-z-dobrego-serca,12400340/ Na terenie Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie trwa budowa nowego Pawilonu Artysty Seniora. Rozpoczęcie budowy stało się możliwe dopiero kiedy małżeństwo Barbara i Zenon Hajduga przekazali oszczędności swojego życia na budowę Domu. 

- Do mnie ludzie zazwyczaj przychodzą po pieniądze, a Wy przyszliście do mnie z pieniędzmi – miał powiedzieć do Państwa Hajduga prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, kiedy Ci postanowili przekazać w 2015 roku oszczędności swojego życia na budowę nowego Pawilonu w DPS. Nic dziwnego zatem, że urodzony w Nowym Brzesku Zenon Hajduga odebrał wraz ze swoją małżonką Barbarą tytuł honorowego "Filantropa Krakowa". Symboliczne berła, akty nadania tytułu i znaczki wręczyli w dniu 23 czerwca 2016 roku Laureatom w Magistracie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. 

Przekazując swoje oszczędności na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów, darczyńcy wyraźnie wskazali, że są to środki z przeznaczeniem na utworzenie nowego Pawilonu przy DPS na ul. Helclów w Krakowie tzw. Domu Artysty Seniora. Informowali wówczas, że - przekazując oszczędności całego życia, postanowiliśmy złożyć hołd dla wielu artystów, którzy potrzebują wsparcia. Jednocześnie pragniemy, aby w Krakowie – mieście wybitnych twórców – rozwijało się miejsce, stanowiące przystań dla artystów w jesieni życia. 

Kierująca DPS-em nie ukrywa, że dopiero po przekazaniu daru finansowego od Państwa Hajduga plany budowy nabrały tempa.

- To była wstrząsająca propozycja. Przekazanie tak wysokiej kwoty na budowę Domu dla Artystów poruszyło Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego i wiele osób. Zaktualizowano projekt z 2007 roku, Gmina Kraków postanowiła wprowadzić tą inwestycję do realizacji i w lipcu 2016 roku przekazano plac budowy firmie zajmującej się budową. Nie ma wątpliwości, że to Państwo Hajduga podłożyli iskrę pod ten lont i zaczęło się. Serdecznie dziękuje Panu Zenonowi Hajduga i śp. Barbarze Hajduga za przekazanie tych środków. Ta piękna inicjatywa w istotny sposób wpłynie na możliwość zapewnienia godnego miejsca na spędzenie jesieni życia osobom potrzebującym pomocy – powiedziała nam dyrektor Józefa Grodecka. 

Po śmierci małżonki na jesieni 2016 roku, Pan Zenon nadal systematycznie odwiedza DPS i plac budowy. Interesuje się postępami prac. Nadal przekazuje wiele cennych darów mieszkańcom Domu. Budowany dla artystów Pawilon będzie mieścił 54 dwu i jednoosobowe pokoje, każdy z osobną łazienką. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, również dla tych poruszających się na wózkach. Zakończenie budowy przewidywane jest w czerwcu 2018 roku.

Brak komentarzy: